bliźnięta
Ciąża

Ciąża bliźniacza. Prawdopodobieństwo i objawy

5 (100%) 1 vote[s]

Każda ciąża jest cudownym przeżyciem dla kobiety i jej rodziny, która z radością bierze udział w przygotowaniach do powitania nowego członka. Średnio – raz na 80 ciąż – natura zaskakuje niespodzianką w postaci dwóch bijących serduszek na ekranie monitora.

Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży bliźniaczej

Występowanie ciąży bliźniaczej nie podlega żadnej regule. Niemniej jednak jest kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo, że urodzą się bliźniaki. Jednym z nich jest genetyka i dziedziczenie bliźniaczych genów co drugie pokolenie. Poza tym istnieje wiele badań potwierdzających, że kobiety zachodzące później w ciążę (około 30-40 roku życia) mogą być bardziej podatne na wystąpienie ciąż mnogich, w tym bliźniaczej.

Duży wpływ na prawdopodobieństwo urodzenia bliźniąt mają też wszelkie terapie hormonalne wspomagające płodność. Kobiety zapładniane metodą in vitro też mają duże szanse na urodzenie bliźniaków. Zdarza się, że u kobiety występują dwie owulacje w jednym cyklu lub stosowała ona środki antykoncepcyjne czy też przeszła ciąże bliźniacze w przeszłości. Wszystkie te czynniki zwiększają również prawdopodobieństwo, że przyszła mama będzie miała okazję wyszukiwać imiona chłopców lub dziewczynek w podwójnej ilości.

Objawy ciąży bliźniaczej

Kobiety ciężarne różnie przechodzą przez ten stan, zwłaszcza przez pierwszy trymestr. Będąc przyszłą mamą dwóch maleństw, można się spodziewać, że dolegliwości towarzyszące ciąży fizjologicznej, wystąpią w większym stopniu. Należą do nich: stałe zmęczenie, zaburzenia snu, zgaga, niestrawność, mdłości i wymioty. Dodatkowo możliwa jest obecność innych symptomów:

  1. brzuszek kobiety uwypukla się wcześniej niż w ciąży pojedynczej,
  2. przyrost wagi postępuje szybciej,
  3. duża ilość nieestetycznych rozstępów,
  4. silne swędzenie skóry (może to świadczyć o cholestazie, czyli zastoju żółci i często wymaga hospitalizacji),
  5. ruchy dziecka matka wyczuwa wcześniej (nawet przed 12 tygodniem) i są one odczuwalne w kilku miejscach brzucha jednocześnie,
  6. bóle i skurcze macicy, a przyczyną tego zjawiska jest jej nadmierne rozrastanie się,
  7. w miarę powiększania się brzucha dochodzą dolegliwości ze strony kręgosłupa, układu trawiennego i oddechowego, żylaki, hemoroidy oraz trudności z wykonywaniem podstawowych czynności.

Ciąża bliźniacza, jak i każda ciąża mnoga są zagrożone przedwczesnym porodem. Z tego powodu niezbędna jest systematyczna opieka lekarza położnika nad pacjentką. Oznacza to większą ilość badań i wizyt oraz otoczenie przyszłej matki większą troską i opieką.

Photo by Juliane Liebermann na Unsplash.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *