jakie imię dla dziewczynki
Dzieci

Imię dla córki. Czym kierować się przy wyborze?

5 (100%) 2 vote[s]

Rodzice szukają imienia, które z jednej strony wyróżni i podkreśli wyjątkowość ich dziecka, z drugiej zaś wszystkim przypadnie do gustu. Czy jest to możliwe?

Lista imion jest dziś o wiele dłuższa niż jeszcze 50 lat temu. Zliberalizowane przepisy (2015 r.) dopuszczają nadawanie imion obcobrzmiących, co powiększyło ich pulę. Dodajmy do tego zmieniające się rankingi popularności, a okaże się, że wybór imienia wymaga dłuższego namysłu.

Ma pani dziewczynkę

Raz wybrane imię pozostanie z dzieckiem na zawsze i dlatego znaczenia tej decyzji dla przyszłości maleństwa nie można lekceważyć. Ułatwisz sobie zadanie, jeżeli weźmiesz pod uwagę kilka kwestii.

 1. Rodzinne tradycje – sięgnij do historii rodziny w poszukiwaniu indywidualności, czy to ze względu na wybitną urodę, osiągnięcia, czy też pracowitość. Piękne stare imiona takie jak Zofia, Klara czy Helena powracają do łask.
 2. Twoja Mistrzyni — rodzice często wybierają imię dla dziecka w nadziei, że wraz z imieniem odziedziczy pożądane cechy charakteru. Osoby wierzące mogą szukać podpowiedzi w historii Kościoła. W 2017 roku pojawiło się 109 Faustyn.
 3. Inspiracja naturą – kilka nietuzinkowych imion to rezultat zafascynowania pięknem natury. Kalina, Malwina, Róża, Malina, Liliana czy Rozalia pochodzą od nazw kwiatów i owoców. Trudno o piękniejsze imię dla dziewczynki.
 4. Nazwisko – długie, trudne do wymówienia nazwisko powinno być poprzedzone krótkim prostym imieniem, i odwrotnie. Całość musi brzmieć dobrze, co warto przećwiczyć na głos. Należy też pamiętać o inicjałach. WC, SS czy ŚP z pewnością nie umkną uwadze rówieśników.
 5. Z daleka widać lepiej – niektórzy rodzice do końca trzymają imię dziecka w tajemnicy. Inni z kolei lubią się poradzić. Jest to sprawa indywidualna, ale pamiętać należy, że zawsze coś mogło umknąć naszej uwadze. Dmuchajmy na zimne i zapytajmy innych o zdanie.
 6. Myśl w czasie przyszłym — już niedługo dziewczynka wkroczy w grupę rówieśników, a udziwnione imię może okazać się zaproszeniem do uszczypliwości z ich strony. Gdy dorośnie, to jak się nazywa, stać się może powodem do zakłopotania w kontaktach społecznych.

Rok 2018 należał do Zuzi

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało listę najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom w pierwszym półroczu 2018 roku. Dla jednych to podpowiedź, na jakie imię się zdecydować, dla innych wskazówka, jakiego imienia unikać. Oto popularność imion dla dziewczynek w kolejności malejącej.

 1. Zuzanna
 2. Julia
 3. Zofia
 4. Maja
 5. Hanna
 6. Lena
 7. Alicja
 8. Maria
 9. Amelia
 10. Oliwia

Rzeczy ważne i ważniejsze

Warto pamiętać, że imię budzące zdumienie wyalienuje pociechę z grupy rówieśników i negatywnie zaważy na samoocenie wkraczającego w życie dzieciaczka. Popularne i pospolite wepchnie szkraba do szeregu i skaże na anonimowość.

Miło brzmiące i trafnie dobrane na ogół zjednuje sympatię, ale samo w sobie nie jest oczywiście gwarantem powodzenia w życiu. Fatalne, nielubiane imię może być obciążeniem, ale przecież wszyscy znamy fantastycznych ludzi noszących nieprawdopodobne imiona.

Tym, co stanowi różnicę, jest umiejętność nawiązywania głębokich relacji, której to sztuki dziecko uczy się od matki poprzez jej bliską czułą obecność. Błędy tu popełnione trudno będzie naprawić.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *