kobieta i dziecko
Dzieci

Jak prawidłowo karmić piersią? Poradnik w 5 punktach

Rate this post

Wszystkie kobiety zdają sobie sprawę z faktu, że karmienie piersią jest bardzo ważne dla rozwoju malucha. Jednak na początku macierzyństwa mało która mama zdaje sobie sprawę, że ta metoda podawania posiłków maluchowi nie zawsze bywa łatwa i przyjemna.

Karmienie piersią – nic trudnego?

Ale co w tym może być trudnego? Wystarczy przystawić dziecko do piersi i dalej samo sobie poradzi. Otóż nic bardziej mylnego! Nieprawidłowo przeprowadzone karmienie noworodka piersią może prowadzić do bardzo nieprzyjemnej przypadłości, jaką jest pękanie brodawek sutkowych. Dzieje się tak wtedy, kiedy maluch łapie za samą, bardzo wrażliwą, brodawkę. Uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez ssanie bobasa może prowadzić do pękania brodawki, które następnie zmieni się w stan zapalny.

Dlatego zanim zaczniemy karmić, a nie mamy doświadczenia w tym temacie, powinnyśmy skonsultować się z położną albo skorzystać z usług doradcy laktacyjnego. To specjalista, który z pewnością udzieli nam kilku cennych rad. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

5 porad dot. karmienia piersią

  1. Którą piersią karmić? Najlepiej obydwoma. Zaczynamy od jednej, a jeśli maluch dalej jest głodny, podajemy mu drugą. Warto też wiedzieć, że skład mleka podawanego dziecku zmienia się w trakcie posiłku. Na początku zawiera ono dużo laktozy, czyli cukru, dopiero później w jego składzie pojawia się więcej białka i cennych aminokwasów.
  2. Malucha najlepiej karmić co 3-4 godziny. Jeżeli wypada pora karmienia, a maluch śpi, musimy go niestety obudzić.
  3. W jakiej pozycji karmić dziecko? Wygodnej, tak dla matki, jak i dziecka. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby pierś była skierowana w kierunku ust dziecka. Dodatkowo możemy skorzystać z laktatora i przygotować pokarm na zapas, zwłaszcza jeżeli pora karmienia wypada wtedy, kiedy jesteśmy w miejscu publicznym. Będzie to o wiele wygodniejsze, niż gimnastyka z bluzką lub chustą i dzieckiem na ławce w parku czy galerii handlowej.
  4. Nie pozwól maluchowi na zbyt płytkie chwytanie brodawki. Bobas się nie naje, a dodatkowo sprawi duży ból. Jeżeli dziecko ma problem z zassaniem piersi spłaszcz jej koniec palcami i delikatnie włóż do buzi niemowlaka, kierując brodawkę w stronę jego podniebienia.
  5. W czasie karmienia maluch zasysa sporo powietrza, dlatego w trakcie oraz po karmieniu należy „odpowietrzyć” bobasa. Musimy unieść go pionowo do góry, położyć główkę dziecka na naszym ramieniu (a wcześniej zabezpieczyć je pieluchą), a później poklepać lub pomasować niemowlę po pleckach aż do momentu, kiedy mu się odbije.

Czy porady były pomocne? Napiszcie w komentarzach, jakie są wasze doświadczenia w karmieniu piersią.

Zdjęcie: Jordan Whitt na Unsplash

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *