Przeziębienie w ciąży
Ciąża Zdrowie

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

5 (100%) 1 vote[s]

Wiele kobiet w ciąży przynajmniej raz musiało zmierzyć się z przeziebieniem, które dodatkowo obciążyło organizm. Poza domowymi sposobami na leczenie należy pamiętać o konsultacji z lekarzem. Przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla nienarodzonego dziecka.

Pierwszy trymestr ciąży

Przy każdym przeziębieniu warto spojrzeć na kalendarzyk ciążowy, żeby określić, który to tydzień i co tak naprawdę wolno zrobić. W początkowym okresie ciąży nie powinno się stosować żadnych leków, ani herbatek i innych domowych sposobów bez konsultacji z lekarzem. Szkodliwe może okazać się nawet działanie herbaty z liści malin, które mogą wywoływać skurcze, więc ze wszystkim należy być ostrożnym.

Jak się leczyć w ciąży

Przeziębienie w ciąży to wyjątkowy pech, ponieważ ilość leków, jakie można stosować jest bardzo niewielka. Jakie leki można brać na przeziębienie w ciąży? Bez konsultacji z lekarzem w późniejszym okresie można na pewno przyjmować paracetamol w rozsądnych ilościach oraz rozkurczową nospę.

Na kaszel można zażywać zrobiony w domu syrop z cebuli, a na udrożnienie dróg oddechowych pić ciepłą herbatę z mięty. Jedzenie czosnku może wpływać pozytywnie na stan organizmu, ale jego nadmiar jest szkodliwy dla żołądka i kobieta w ciąży powinna mieć to na uwadze.

Więcej niż przeziębienie

Jeżeli mimo kilkudniowego leczenie gorączka przybiera na sile, a kaszel, katar wciąż się nasilają razem z pogłębianiem się złego samopoczucia wizyta u lekarza będzie nieunikniona. Niestety w niektórych przypadkach podanie antybiotyku wydaje się jedynym wyjściem, ponieważ długo utrzymująca się choroba matki może wpłynąć niekorzystniej na płód niż podanie antybiotyku, który poradzi sobie z chorobą szybko.

Osłabiony organizm kobiety w ciąży nie powinien być narażony na dodatkowe infekcje dlatego tak ważna jest pomoc bliskich. Kobieta powinna oszczędzać się na każdym etapie ciąży, a jeśli jest chora to tym bardziej należy się nią zająć. Przyjmowanie dużej ilości płynów to podstawa, a podczas choroby jeszcze większa konieczność. Zapominając o tym kobieta odmawia sobie możliwości wyzdrowienia.

Tak więc ciepła, niezbyt mocna herbata z cytryną dla rozgrzania i przyjemności, rosół z dużą ilością mięsa i warzyw dla wzmocnienia organizmu, paracetamol na gorączkę, syrop z cebuli na podrażnione gardło, a czosnek jako preparat przeciwwirusowy. Z taką apteczką łatwiej będzie walczyć o to, żeby organizm poradził sobie bez przyjęcia jakiegokolwiek antybiotyku.

Zdjęcie Kelly Sikkema na Unsplash

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *