Jak obliczyć dni płodne?
Ciąża Seks

Jak obliczyć dni płodne?

5 (100%) 1 vote[s]

Każda z nas zastanawia się czasem, jak obliczyć dni płodne. Cele są dwa: chcemy lub nie chcemy zajść w ciążę. Dni płodne, to czas w cyklu menstruacyjnym, gdy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe.
Jeśli chcemy zajść w ciążę, należy uprawiać seks właśnie w dni płodne. Jeśli natomiast ciąży chcemy uniknąć, w czasie dni płodnych trzeba zachować wstrzemięźliwość lub stosować skuteczną metodę antykoncepcyjną.

Dni płodne: ile ich właściwie jest?

Jak obliczyć dni płodne? Przede wszystkim trzeba wiedzieć czym one są. To czas, kiedy w organizmie kobiety może dojść do zapłodnienia. Komórka jajowa żyje tylko ok. 12 godzin, ale plemniki są zdolne przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 7 dni. Dlatego obliczając dni płodne bierze się pod uwagę również czas przed i po owulacji. Przyjęto, że w każdym cyklu menstruacyjnym kobieta ma 8 dni, kiedy jest płodna.

Jak obliczyć, kiedy są dni płodne?

Pierwszym dniem cyklu menstruacyjnego jest pierwszy dzień miesiączki. Owulacja następuje średnio po 14 dniach od rozpoczęcia się krwawienia miesiączkowego. Za płodne uznać możemy więc 14 i 15 dzień cyklu, oraz 4 dni przed 14-ym oraz 2 dni po 15-ym dniu cyklu menstruacyjnego. Tak obliczamy dni płodne w przypadku regularnych miesiączek oraz „książkowego” 28-dniowego cyklu menstruacyjnego.

Nieregularne miesiączki

Jeśli organizm kobiety nie pracuje książkowo, co zdarza się dość często, może ona mieć kłopot z tym, jak obliczyć dni płodne. Wtedy warto skorzystać z kilku metod jednocześnie. Co zrobić, żeby prawidłowo obliczyć dni płodne?

  1. Znaleźć dobry kalkulator dni płodnych. Podać w nim pierwszym dzień ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu.
  2. Skorzystać z kalendarzyka lub aplikacji, która pomoże nam określić średnią długość cyklu miesiączkowego.
  3. Bazować na własnych obserwacjach, można je wprowadzać do aplikacji (pomiary temperatury ciała, obserwacja śluzu, bóle jajnika przy owulacji, zmiana libido i inne).

W przypadku nieregularnych miesiączek nauczenie się obliczania dni płodnych zajmie trochę więcej czasu, ale po kilku cyklach będzie to możliwe i z pewnością zaobserwujemy pewne prawidłowości. Na przykład, że przed owulacją odczuwamy kłucie w jajniku, albo, że śluz z pochwy staje się w tym czasie przejrzysty i rzadszy, ciągnący się (to ułatwia plemnikom poruszanie się w drogach rodnych). Te przesłanki w połączeniu z obliczeniami kalkulatora dni płodnych oraz aplikacji powinny wyznaczyć nam dni płodne z niewielkim marginesem błędu.

Zdjęcie: rawpixel na Unsplash.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *