spacerujący chłopiec i dziewczynka imię dla chłopca imię dla dziewczynki
Dzieci Rodzina

Dylemat rodziców. Jak wybrać imię dla dziecka?

5 (100%) 1 vote[s]

Oczekiwanie na potomka to czas pełen emocji, ale także radości. To moment wicia rodzinnego gniazdka oraz odliczania dni i godzin pozostałych do pierwszego spotkania z dzieckiem.

Obok intensywnych przygotowań, okres ciąży wiąże się z wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór imienia dla dziecka. Problem robi się jeszcze większy, jeśli rodzice nie potrafią pójść na kompromis. Bywa, że zbyt wiele imion wydaje im się atrakcyjnych i nie są w stanie jednoznacznie wskazać konkretnego. Sprawy nie ułatwia wcale poznanie płci dziecka. Co zatem zrobić, by podobny dylemat nie przysłonił dumy i satysfakcji z rychłego rodzicielstwa? Warto kierować się własnym gustem i przemyśleć kilka poniższych porad.

Nie masz pomysłu? Zainspiruj się

Pamiętajmy, że imię dla dziecka, to coś, co ofiarowujemy mu na całe życie. Nie warto tutaj zatem kierować się nadmierną spontanicznością, fantazją, czy nagłym impulsem. Rzecz wymaga konstruktywnego przemyślenia. Może się bowiem okazać, że imię, które jeszcze wczoraj nam się podobało, dzisiaj nagle znacznie straciło na wartości. Jeżeli natomiast od początku konsekwentnie obstawaliśmy przy konkretnym imieniu i niezmiennie ma ono dla nas pozytywny wydźwięk. To znak, że dojrzeliśmy do podjęcia świadomej i trafnej decyzji.

CZYTAJ TAKŻE: Urlop macierzyński i rodzicielski. Przepisy 2018

Zdarza się i tak, że przyszli rodzice kompletnie nie potrafią wykazać inwencji twórczej w tym temacie. Jest jednak i na to rada. Z pomocą przychodzi wirtualna baza imion. Można sprawdzić w niej jakie imiona są obecnie na topie, a jakie występują rzadziej. Nawet standardowy kalendarz może stanowić źródło inspiracji. W ostatnim czasie bardzo popularne jest np. męskie imię Jakub. Z jednej strony brzmi dumnie, a z drugiej dość pospolicie.

Nowoczesność kontra tradycja

Gdy spodziewamy się syna – zwłaszcza, jeśli jest on pierworodnym dzieckiem – wszyscy krewni zaczynają upatrywać w nim tego, który ma potencjał przedłużenia rodu. W związku z czym zasługuje na naprawdę doniosłe imię, które niesie za sobą pozytywne konotacje związane z majestatem, odwagą, wielkością. Przykład? Aleksander (w domyśle Wielki).

Zwykle bywa tak, że dziadkowie wysyłają bardziej lub mniej subtelne sygnały. Sugerują, że byliby szczęśliwi, gdyby potomek odziedziczył imię po nich lub po pradziadkach z tej samej linii. Tradycyjne imiona, jak Stanisław, Antoni, czy Franciszek od dobrych kilku sezonów wracają do łask i święcą triumfy. Niektórzy rodzice chcą jednak w jakiś sposób wyróżnić swoje dziecko z tłumu i nadać mu nietypowe imię. Zarówno, jeśli chodzi o żeńskie, jak i męskie imiona, panuje tu moda na nadawanie imion zagranicznych w spolszczonych wersjach.

Nie za długie, nie za krótkie

W ten sposób powstało imię Brajan, czy Jonatan. Nie zakorzeniły się one jeszcze w polskiej tradycji na tyle, by przyjmować je bez drobnych uszczypliwości. W internecie krąży zresztą na ten temat trochę niewybrednych żartów. Należy pamiętać, że wybór imienia dla naszego dziecka jest wyłącznie naszą sprawą. Nie musimy się w żadnym wypadku sugerować opiniami innych. Nadanie dziecku danego imienia pod presją otoczenia lub rodziny jest najgorszym z możliwych pomysłów.

CZYTAJ TAKŻE: Obliczanie terminu porodu. Kiedy dziecko przyjdzie na świat?

Warto dobrać takie imię, które będzie pasowało do nazwiska. Tu utarła się prosta zasada o charakterze ogólnym. Głosi ona, że długie nazwisko powinno wiązać się z krótkim imieniem (np. Jan Grzegorzkiewicz). Zaś rótkie nazwisko powinno być łączone z dłuższym imieniem (np. Krzesimir Gaj). Zresztą dokonale widać, że zmiana konfiguracji w tych przypadkach prowadziłaby do sytuacji nieco komicznych. Bo Krzesimir Grzegorzkiewicz lub Jan Gaj nie brzmią już tak ciekawie. Przy wyborze imion dla dzieci bądźmy zatem zarówno kreatywni, jak i rozważni.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *