chłopiec z biblią
Dzieci Wychowanie

Jak zainteresować dziecko religią?

5 (100%) 1 vote[s]

Wprowadzenie do świata dziecka wiary to spore wyzwanie dla rodziców. Ciężko jest bowiem z dnia na dzień oswoić dziecko z rzeczami, które w dużym stopniu trzeba sobie wyobrazić i nie można ich zwyczajnie pokazać.A taka właśnie jest wiarą. Wprowadzenie w tajemnice religii należy zatem stopniować i dostosować przekazywaną wiedzę do poziomu odbiorcy, czyli do dziecięcego świata.

Biblia obrazkowa

Aby wzbudzić zainteresowanie dziecka biblią, nie wystarczy przeczytać biblijny tekst, w którym zawarte jest całe mnóstwo słów, zwyczajnie niezrozumiałych dla dziecka. Najlepiej sięgnąć po biblię dedykowaną specjalnie dla najmłodszych odbiorców, czyli ilustrowaną. Historie biblijne dla dzieci są w niej opisane w dużym skrócie. Dzięki czemu są bardziej zrozumiałe i łatwiejsze do przyswojenia. Dodatkowo każda biblijna opowieść, zilustrowana jest kolorowym obrazkiem. Pomagają one jeszcze lepiej wyobrazić sobie sytuację przedstawioną w biblijnych przypowieściach.

Biblijne zagadki

Wszystkie dzieci uwielbiają zagadki. Dlaczego więc nie wykorzystać tego, aby wzbudzić w naszych pociechach religijną pasję? Krzyżówka religijna to dobry pomysł na utrwalenie wiedzy. Dziecko w ten sposób łatwiej zapamięta sens biblijnych opowieści. Biblijne imiona czy też nazwy miejscowości, pozostaną w pamięci dziecka znacznie dłużej. Przy okazji krzyżówki biblijne to okazja do wspólnego spędzenia czasu dla całej rodziny.

Dodatkowo warto pomyśleć, czym dziecko interesuje się na co dzień. Jeżeli wyjątkowo lubi kolorować, dobrym rozwiązaniem, które być może pomoże zainteresować religią, będą kolorowanki biblijne. Dla pasjonatów komiksów także znajdą się takie, które pokazują biblijne wydarzenia.

Inne pomocne materiały

W naukę religii i szerzenie jej wśród najmłodszych warto zaangażować całą rodzinę. Wspomniane krzyżówki są świetnym przykładem, ale także gry planszowe, których motywem przewodnim jest biblia, będą doskonałym sposobem, aby w łatwy i przyjemny dla wszystkich sposób, poznawać tajemnice religii.

Wzbudzenie zainteresowania tematyką religijną u najmłodszych może wydawać się trudne. Warto jednak wśród tak wielu dostępnych pomocy edukacyjnych, odnaleźć te, które szczególnie mogą przypaść do gustu naszemu dziecku. Dzięki temu, że będzie ono robiło to, co lubi, łatwiej będzie mu przyswoić trudne i nowe treści. Należy pamiętać, że dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, więc im więcej będzie ich angażować, tym szybciej i efektywniej zapozna się z ważnymi zagadnieniami religijnymi.

Zdjęcie Aaron Burden na Unsplash.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *