pierwsze objawy ciąży
Ciąża

Pierwsze objawy ciąży. Jak je rozpoznać?

5 (100%) 1 vote[s]

Planujesz z partnerem powiększenie rodziny, ale już od kilku miesięcy nie widzisz wyczekiwanych dwóch kresek na teście ciążowym? Po dniach płodnych doszukujesz się pierwszych oznak ciąży? Masz wrażenie, że dopada cię urojenie… Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy ciąży, których nie pomylisz z innymi dolegliwościami.

Czy to ciąża, czy moja fantazja?

Wiele kobiet, które starają się o dziecko, usilnie wyczekują jej pierwszych objawów. Mogą one pojawiać się, zanim zostanie wykonany test ciążowy. Niestety pierwsze objawy zapłodnienia mogą być mylone z różnymi dolegliwościami, niezwiązanymi z ciążą.
Jakie są pierwsze symptomy ciąży i jak je rozpoznać? Oto kilka z nich:

  • Bolesne i wrażliwe piersi – jest to rzeczywiście jeden z oznak ciąży, który ciężko jest pomylić z czymś innym. Zdarza się, że panie mają bolesne piersi w momencie zbliżania się miesiączki, jednakże ten ból jest nieco inny. Przede wszystkim trwa o wiele dłużej, nie ustępuje po kilku dniach. Co więcej, towarzyszy ciężarnej przez cały okres trwania ciąży. Piersi stają się ociężałe i każdy ich dotyk, nawet delikatny może sprawiać nieprzyjemny ból. Jest to wynik zmian hormonalnych.
  • Mdłości, wymioty – jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zwiastunów stanu błogosławionego. Mdłości i wymioty pojawiają się już w I trymestrze ciąży i są objawem, który daje się najbardziej we znaki. Również jest go ciężko pomylić z czymś innym, gdyż zatrucie pokarmowe, czy tzw. grypa żołądkowa trwają maksymalnie 3 dni.
  • Wrażliwość na zapachy – pojawia się również bardzo wcześnie i powoduje, iż np. lubiane potrawy zaczynają nieznośnie i nieprzyjemnie pachnieć. Sam zapach danego produktu może prowadzić do odruchu wymiotnego.

Wymienione powyżej objawy, są jednymi z pierwszych, które mogą, ale nie muszą pojawić się u ciężarnej. Jeśli rzeczywiście kobieta odczuwa je, może zacząć poważnie się zastanawiać, nad tym, czy doszło do zapłodnienia.

Ciąża a data porodu

Panie, które z utęsknieniem wyczekują dwóch kresek na teście ciążowym, w każdej dolegliwości upatrują objawów ciąży. Bywa tak zazwyczaj, kiedy czekanie trwa już kilka miesięcy. W momencie zdiagnozowania jakiegokolwiek symptomu uruchamiają machinę poprzez różnego rodzaju symulacje i kalkulatory, gdzie dzięki opcji oblicz datę porodu, sprawdzają prawdopodobną datę przyjścia na świat upragnionego dziecka. Oczywiście, nie jest to trudne. Istnieje wiele aplikacji, które po wpisaniu ostatniego dnia miesiączki, same wszystko obliczają.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *