urlop rodzicielski
Dom Dzieci Rodzina Wychowanie

Urlop macierzyński i rodzicielski. Przepisy 2018

5 (100%) 1 vote[s]

Po narodzinach dziecka, rodzic ma prawo skorzystać z rocznego płatnego urlopu. Składa się na niego urlop macierzyński i rodzicielski. Warto dokładnie znać swoje prawa, aby móc skorzystać z przywilejów, jakie dostępne są dla rodziców. Dotyczy to również urlopu rodzicielskiego.

Urlop dla rodziców – co warto wiedzieć?

Przepisy bardzo często ulegają zmianie, dlatego należy sprawdzać ich aktualizacje. Obecnie można skorzystać z płatnego urlopu, który trwa przez 12 miesięcy. Dzięki temu matka może poświęcić się wychowaniu dziecka. Na roczny i płatny urlop składa się urlop macierzyński i rodzicielski, który łącznie trwa 52 tygodnie. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że można go dzielić z ojcem dziecka. Taki urlop jest nie jest obowiązkowy, jednak nie należy obawiać się utraty świadczeń, gdyż jest on w 100% płatny.

Oczywiście, jeśli kobieta się na niego zdecyduje może pod pewnymi warunkami wrócić do pracy. Jednak najszybciej po upływie 14 tygodni i tylko w sytuacji, gdy 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka. Jednak warunkiem koniecznym jest zatrudnienie na umowę o pracę. W takiej sytuacji rodzice muszą złożyć stosowne dokumenty, które muszą zostać podpisane zarówno przez matkę, jak i ojca dziecka. W przypadku ciąży mnogiej urlop wynosi 54 tygodnie.

Niedawno nastąpiła zmiana w przepisach. Nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jednak nie należy obawiać się utraty tych 6 tygodni, gdyż w obecnych przepisach zostały one doliczone do urlopu rodzicielskiego.

Koniec urlopu macierzyńskiego- co dalej?

Wraz z końcem urlopu macierzyńskiego matka dziecka może powrócić do pracy. Jednak obojgu rodzicom przysługuje jeszcze urlop rodzicielski. Wynosi on 32 tygodnie i oczywiście również jest płatny. W przypadku ciąży mnogiej czas urlopu zwiększa się o 2 tygodnie. Z tego urlopu może również korzystać ojciec dziecka.

Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, które obowiązują. Otóż zarówno matka, jak i ojciec mogą być w tym samym czasie na urlopie wychowawczym, wtedy skraca się jego czas do 16 tygodni. Można wziąć go w całości, zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, ale również podzielić na części. 16 tygodni można wykorzystać później, jednak trzeba pamiętać, że przepada on wraz z ukończeniem przez dziecko 6 roku życia.

Przywileje dla rodziców – urlop wychowawczy

Rodzicom przysługuje jeszcze urlop wychowawczy. Jedynym jego minusem jest fakt, że jest on bezpłatny. Trwa on przez 36 miesięcy i można go podzielić, jednak nie więcej niż na 5 części. Tutaj warto jeszcze wspomnieć, że korzystać z niego muszą zarówno ojciec, jak i matka dziecka. Zatem przynajmniej jeden miesiąc przysługuje drugiemu rodzicowi.

Zasiłek macierzyński wynosi 100% pensji przez 20 tygodni, natomiast później 60%. Jeżeli kwota należnego Ci zasiłku jest niższa niż 100% to otrzymasz jego wyrównanie. Warto znać aktualne przepisy, dzięki którym można skorzystać z przysługujących praw i jednocześnie obowiązków dotyczących wychowania dziecka.

Zdjęcie Mon Petit Chou Photography on Unsplash.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *