pralka automatyczna ustawienia temperatury prania
Dom

W jakiej temperaturze robić pranie?

5 (100%) 1 vote[s]

Pranie jest jedną z tych czynności, bez której ciężko się obejść. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać.

Dużym ułatwieniem są nowoczesne pralki. Dysponują one co najmniej kilkoma różnymi programami prania, które automatycznie dostosowują temperaturę czy moc wirowania do określonych tkanin. Tylko żeby wybrać odpowiedni program, warto znać podstawowe symbole prania znajdujące się na metkach.

Różne tkaniny, odmienna temperatura

Aby nie zniszczyć materiału, należy dostosować jego rodzaj do temperatury prania. Informacje o zalecanej temperaturze prania producenci ubrań zamieszczają na metce. Zwykle programy w pralkach są tak ułożone, by określone tkaniny prać w bezpiecznych dla nich temperaturach. Jednak zawsze należy sprawdzić symbole prania na metce, zanim wybierzemy program i temperaturę prania.

Bezpieczne temperatury dla określonych tkanin są następujące:

  •  30°C (symbol prania z jedną kropką) – wełna, materiały koronkowe, jedwabne oraz sztuczne;
  • 40°C (symbol prania z dwiema kropkami) – bawełna, len,dżins;
  • 60°C (symbol prania z trzema kropkami) – bawełna biała i o trwałych kolorach – np. obrusy, pościel, ubranka dziecięce;
  • 90°C (symbol prania z czterema kropkami) – białe tkaniny – np. bielizna, pościel.

Pranie delikatne i ręczne

Pranie ręczne (symbol dłoni zanurzonej w wodzie) zwykle odbywa się w 30°C i należy go stosować, jeśli pojawia się ono na metce. Z kolei pranie delikatne może odbywać się przy 30-40°C i dotyczy zazwyczaj materiałów syntetycznych. Jak rozpoznać więc zalecenia producenta do prania delikatnego? Otóż pod symbolem prania znajdują się jeszcze dwie kreski, które są właśnie jego oznaczeniem. Pranie delikatne odbywa się z małymi obrotami oraz bez wirowania. Jedna kreska również stanowi zalecenie do prania delikatnego – tzw. prania z zachowaniem ostrożności, cechującego się średnimi obrotami i delikatnym wirowaniem.

Zakaz prania

Symbol przekreślonego prania oznacza zakaz prania w wodzie (zarówno ręcznie, jak i mechanicznie). Możliwe jest wówczas tylko czyszczenie chemiczne. Odpowiednie dostosowanie temperatury prania do rodzaju tkaniny jest bardzo ważne. Dzięki temu ubrania nie ulegną zniszczeniu oraz zachowają na dłużej swój kolor. Różnego rodzaju programy w pralkach (np. dżins, odzież sportowa, odzież dziecięca, bawełna, odzież codzienna) mają ułatwiać nam właściwe dostosowanie temperatury prania do rodzaju materiału. Jednak warto zawsze przed praniem sprawdzać zalecenia producenta znajdujące się na metce.

Zdjęcie: rawpixel na Unsplash.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *