tablet dla dziecka
Dom Dzieci Wychowanie

W jakim wieku kupić dziecku tablet?

5 (100%) 2 vote[s]

Nowe technologie opanowały już cały świat. Co chwilę na rynek trafiają coraz to nowsze urządzenia. Nie trzeba było długo czekać, by obok smartfonów pojawiły się tablety. Dzieci są ciekawe świata, więc nie dziwi fakt, że interesują się każdym urządzeniem, którego używają rodzice. Ci zaś chętnie podtykają je dzieciom pod nosy, by zyskać chwilę spokoju.

Czy tablet jest dobry dla dziecka?

Tablet to urządzenie nieco większe od smartfona, ale w dużej mierze do niego podobne. Korzystanie z obu przez dzieci ma zarówno złe jak i dobre strony. Nie ma powodów, by całkowicie zakazywać dzieciom ich używania, ale nie można też pozwolić, by spędzały w ich towarzystwie całe dnie. Najlepiej, by dziecko na początku po prostu obserwowało jak rodzic używa tych urządzeń, ponieważ z tego wyniesie więcej niż z samodzielnego korzystania. Dowiodły tego pewne badania przeprowadzane na grupie przedszkolaków.

Najpierw tablet – zabawka

W każdym sklepie z zabawkami można dostać specjalny tablet dla dziecka i nie tylko tablet, bo są również laptopy czy smartfony. Chodzi o urządzenia w formie zabawek. Będą najlepszym pomysłem dla najmłodszych dzieci. Są łatwe w obsłudze, tańsze od prawdziwych urządzeń, nie mają internetu, a przede wszystkim posiadają funkcje idealne dla dzieci.

Na takich urządzeniach – zabawkach, dziecko może uczyć się literek, słuchać różnych dźwięków i je powtarzać oraz zajmować się tym, co jest odpowiednie dla jego wieku. Ogólnie zabawki to podstawa. Dziecko musi np. ćwiczyć dłonie, a do tego najlepsze będą kredki, plastelina czy wszelkie zabawki naszpikowane różnego rodzaju przyciskami. Elektroniczne urządzenia dziecko powinno poznawać później.

W jakim wieku można kupić dziecku tablet?

Zarówno tablet, jak i telefon to urządzenia, które najlepiej kupić dzieciom w wieku szkolnym. Po pierwsze, takie dzieci już zrozumieją, że to nie jest zabawka. Urządzenie takie jest drogie i łatwo je uszkodzić – choćby przez upuszczenie. Po drugie, są na nim różne aplikacje dla dzieci, zarówno do zabawy, jak i edukacyjne. Na tablety jest także wiele gier, które nierzadko wymagają myślenia i koncentracji, z czym zbyt małe dziecko może mieć problemy. Dostęp do internetu to również nie jest opcja dla małych dzieci. To już wymaga wzmożonej kontroli rodziców. Internet jest przydatny choćby po to, by ściągać kolejne aplikacje dla dzieci. Mogą one też przeglądać różne strony o dzieciach, oglądać filmy czy bajki, ale niestety nie są świadome, że nie wszystko w internecie jest dobre.

Tablet nie jest urządzeniem koniecznie potrzebnym dzieciom, ale nie warto całkowicie zakazywać im korzystania z niego. Ma swoje zalety, takie jak mnóstwo ciekawych aplikacji i gier, a także strony o dzieciach czy bajki, jednak nie brakuje mu też wad, przez co należy używać go z głową.

Zdjęcie Kelly Sikkema na Unsplash.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *