Wyposażenie pokoju dla noworodka
Dom Dzieci

Wyposażenie pokoju dla noworodka. Co trzeba kupić?

5 (100%) 1 vote[s]

Oczekiwanie na nowego członka rodziny wiążę się nie tylko z przygotowaniem wyprawki dla niemowlaka, ale także urządzeniem pokoju dziecięcego. Trzeba stworzyć wygodne i komfortowe miejsce do spania, do przewijania oraz wykonywania codziennej toalety. Ważne, aby w pokoju dla noworodka znalazła się także przestrzeń do przechowywania wszystkich jego rzeczy.

Pokój dziecięcy czy kącik niemowlaka?

Niektórzy decydują się na urządzenie tak zwanego kącika niemowlęcego. Inni od razu biorę się za pokój dziecięcy, w którym po kilku miesiącach niemowlak będzie już mógł sam spać. Chociaż bardzo wielu rodziców decyduje się na to, by przez pierwsze miesiące życia dziecka spać razem z nim w łóżku, jest też bardzo wielu zwolenników opcji, by dziecko od początku spało samodzielnie.

Na pierwsze tygodnie idealnie nadaje się tzw. kosz Mojżesza. Jednak gdy dziecko zacznie rosnąć, kosz stanie się zwyczajnie zbyt ciasny. Wtedy trzeba kupić łóżeczko dziecięce. Ważne, by miało regulowaną możliwość ustawiania wysokości materaca. Gdy maluszek ma kilka miesięcy i jeszcze nie wstaje w łóżeczku, materacyk może być wyżej. Łatwiej wtedy wyjąć niemowlaka z łóżeczka. Gdy dziecko zaczyna już wstawać, dla jego bezpieczeństwa materac musi być ustawiony niżej.

Akcesoria do łóżeczka

Jeżeli chodzi o pościel dla niemowlaka, to na początek można zrezygnować z jej zakupu. Przyda się za to śpiworek, w którym dziecko będzie mogło bezpiecznie spać bez obawy, że niebezpiecznie nakryje się kołderką. Niemowlak nie potrzebuje również poduszki, a jeżeli już to bardzo płaską. Przyda się natomiast ochraniacz do łóżeczka, dzięki któremu dziecko nie będzie wpychało rączek czy nóżek pomiędzy szczebelki. Poza tym, taki ochraniacz chroni również główkę, gdy dziecko zbyt gwałtownie przesuwa się w górę łóżeczka. Pomocny jest również organizer do zawieszenia na łóżeczku. Można w nim trzymać wszystkie najbardziej potrzebne rzeczy do pielęgnacji. Dla starszych dzieci można również kupić karuzelę do zawieszenia nad łóżeczkiem. Dziecko będzie podążał za nią wzrokiem wtedy, gdy obudzi się i będzie sobie leżało.

Przewijak w pokoju dla niemowlaka

Wygodny przewijak to bardzo ważne miejsce w każdym kąciku bądź pokoju dziecięcym. Można zdecydować się na przewijak połączony z komodą, który jest droższą opcją, jednak jest też zakupem bardziej przyszłościowym. Gdy dziecko wyrośnie z przewijaka, można go zdemontować z górnej części komody, a reszta mebla nadal będzie służyła do przechowywania rzeczy. Tańszą opcją jest natomiast przewijak, który umieszcza się na łóżeczku. Można go ściągać i używać też na łóżku czy na podłodze. Taki przewijak można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jest naprawdę wygodny, bo można używać go także poza domem. Wskazany jest jednak dla dzieci, które nie są jeszcze bardzo ruchliwe.

Fot Insung Yoon na Unsplash.

Sprawdź inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *